Наукові семінари та круглі столи

Наукові семінари аспірантів юридичного факультету

23.09.2020 – Примусове вилучення земельної ділянки для суспільних потреб: проблеми правового регулювання

23 вересня (середа) 2020 року на юридичному факультеті відбувся науковий семінар аспірантів юридичного факультету на тему «Примусове вилучення земельної ділянки для суспільних потреб: проблеми правового регулювання».

Доповідачем виступив аспірант кафедри цивільного права та процесу 4 року навчання  Крупник Роман Володимирович.

Науковий керівник аспіранта – доктор юридичних наук Юркевич Юрій Миколайович.

Опонентами доповідача призначено доцента кафедри цивільного права та процесу, доктора юридичних наук – Якубівського Ігоря Євгеновича та доцента кафедри цивільного права та процесу, кандидата юридичних наук – Цікала Володимира Ігоровича.

Із доповіддю можна ознайомитись за посиланням.

Науковий семінар відбувся із дотримання режиму карантину у Львівському національному університеті імені Івана Франка.

19.05.2020 – Окрема думка судді органу конституційної юрисдикції: до питання про її роль та значення»

19 травня 2020 року о 15.00 у дистанційному режимі відбувся Науковий семінар аспірантів юридичного факультету, на якому доповідатиме аспірантка кафедри конституційного права Сподарик Марта Богданівна на тему «Окрема думка судді органу конституційної юрисдикції: до питання про її роль та значення».

З доповіддю можна ознайомитись тут.

Участь у цьому науковому семінарі взяли аспіранти юридичного факультету, а також доценти  кафедри конституційного права  Кобрин Володимир Степанович та Мочульська Марта Євгенівна, які виступили опонентами на зазначеному заході, науковий керівник аспірантки – доцент кафедри конституційного права Різник Сергій Васильович.

Аспірантка розглянула доктринальні положення здійснення права на окрему думку суддями Конституційного Суду України та презентувала дослідження-опитування щодо позицій діючих суддів Конституційного Суду України до доцільності існування права на окрему думку судді органу конституційної юрисдикції. Під «окремою думкою» було запропоновано розуміти публічне вираження судею власної позиції, пов’язаної з рішенням, в ухваленні якого він брав участь. Було висловлено позицію, що право судді Конституційного Суду на окрему думку є гарантією його незалежності та відіграє важливе доктринальне значення.

Виникла дискусія щодо необхідності встановлення меж реалізації права на окрему думку судді органу конституційної юрисдикції в аспекті запобігання підриву авторитету органу конституційної юрисдикції.

Науковий семінар відбувався у дистанаційному режимі у сервісі платформ «Zoom».

Підключитися до конференції Zoom можна було за посиланням:

https://us02web.zoom.us/j/9448432734?pwd=NGxaakxnTGZ3TkxHYXlEdzBsZWppdz09

Meeting ID: 944 843 2734

Password: 7777777

Науковий семінар – колективне, публічне обговорення наукової інформації для формування компетенцій здобувачів в об’ємі нових знань та методів для оптимізації взаємодії з проектами і програмами, що забезпечує умови для розвитку мислення через дискусію.

Підготувала: аспірантка Катерина Шуневич

05.05.2020 – Вплив концепції професора Герша Лаутерпахта на практику правозахисту

5 травня 2020 року в дистанційному режимі відбувся Науковий семінар аспірантів юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка. Під час заходу доповідь «Вплив концепції професора Герша Лаутерпахта на практику правозахисту» представила аспірантки кафедри теорії та філософії права Анна Держипільська.

З доповіддю можна ознайомитись тут.

Відеозапис семінару тут.

У колективному обговоренні доповіді аспірантки взяли участь її науковий керівник, професор кафедри теорії та філософії права Рабінович Петро Мойсейович, опонент доповідачки, доцент кафедри теорії та філософії права Добрянський Святослав Павлович, а також студенти та викладачі факультету. Модератором заходу був доцент кафедри теорії та філософії права, заступник декана юридичного факультету Назарій Стецик.

У своїй доповіді аспірантка проаналізувала концепції Герша Лаутерпахта, зокрема сформульовані ним склади злочинів проти людяності, та їхній вплив на практику правозахисту в історичному контексті та на сучасному етапі. Зазначимо, що Герш Лаутерпахт – австрійський, а згодом англійський юрист українсько-єврейського походження, спеціаліст із міжнародного права. Уродженець Жовкви, навчався на юридичному факультеті Львівського університету, є одним із авторів концепції прав людини як норми міжнародного права.

Анна Держипільська у своєму виступі зазначила: «Незважаючи на те, що термін «злочини проти людяності» був закріплений у документах міжнародного характеру ще на початку ХХ ст., вперше переслідування та притягнення до відповідальності за вчинення цього виду міжнародних правопорушень відбулося після Другої світової війни у 1945 р. Міжнародним військовим трибуналом у Нюрнберзі». До злочинів проти людяності було віднесено вбивство, знищення, поневолення, депортацію та інші нелюдські дії, вчинені проти будь-якого цивільного населення, до або під час війни, переслідування за політичними, расовими або релігійними ознаками при виконанні або у зв’язку з виконанням будь-якого злочину, що підпадає під юрисдикцію Трибуналу. Зараз перелік діянь, що розглядаються як злочини проти людяності, визначений Лаутерпахтом ще в 1945 р., без змін зафіксований у ст. 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Детально окресливши історичний вплив концепції Герша Лаутерпахта, Анна Держипільська наголосила, що його ідеї не втрачають актуальності досі, особливо в контексті анексії Криму та війни на Сході України. Важливо тут те, що в Кримінальному кодексі України термін «злочини проти людяності» досі не закріплений. «Відсутність криміналізації цього злочину не тільки в Україні, але й в багатьох інших державах призвела до великих прогалин у міжнародному праві», – зазначила доповідачка. Тому, на її думку, важливо усвідомити, що концепція Лаутерпахта – це не просто важливий історичний момент, а й надзвичайно актуальне поняття для сучасного законодавства.

Опонент доповідачки Добрянський Святослав Павлович високо оцінив представлену наукову розвідку і звернув увагу на те, що зараз в Україні є дуже мало фахівців, які знають про зародження і розвиток інституту злочинів проти людяності. Водночас опонент наголосив, що в дослідженні слід визначити і проаналізувати конкретні напрямки приведення законодавства України у відповідність із положеннями Римського статуту Міжнародного кримінального суду, які стосуються визначення злочинів проти людяності та юридичної відповідальності за їх вчинення.

Під час дискусії учасники наукового семінару мали можливість спільно розглянути проблематичні аспекти злочинів проти людяності та притягнення до відповідальності за їх вчинення, а також проаналізувати сучасний стан міжнародної практики правозахисту. Зокрема, йшлося про те, як національний законодавець повинен реагувати на інститут злочинів проти людяності в сучасному праві, як співвідносяться склади злочинів проти людства і проти людяності, як можливо регламентувати міжнародне співробітництво у справах, що стосуються злочинів проти людяності тощо.

Насамкінець із ґрунтовним історичним екскурсом з метою визначення поглядів та ідей, які обстоював Герш Лаутерпахт, а також проблемних моментів міжнародного права у ХХ ст. виступив науковий керівник Анни Держипільської Петро Рабінович. Окреслюючи внесок Герша Лаутерпахта у міжнародне право, професор назвав його «генієм праволюдинної юриспруденції ХХ ст» та «найвидатнішим юристом ХХ ст».

Науковий семінар відбувався у дистанаційному режимі у сервісі платформ «Zoom».

Підключитися до конференції Zoom можна було за посиланням:

https://us02web.zoom.us/j/9448432734?pwd=NGxaakxnTGZ3TkxHYXlEdzBsZWppdz09

Meeting ID: 944 843 2734

Password: 7777777

Науковий семінар – колективне, публічне обговорення наукової інформації для формування компетенцій здобувачів в об’ємі нових знань та методів для оптимізації взаємодії з проектами і програмами, що забезпечує умови для розвитку мислення через дискусію.

Пресцентр

14.04.2020 – Злочини та кримінальні проступки: питання розмежування у кримінальному праві України та Республіки Польща

14 квітня 2020 року відбувся у дистанційному режимі науковий семінар аспірантів юридичного факультету, на якому доповідав аспірант кафедри кримінального права та кримінології Володимир Лутчин. Темою наукового семінару були актуальні та значимі в сучасних умовах реформування кримінального законодавства питання розмежування злочинів та кримінальних проступків у кримінальному праві України та Республіки Польща.

З доповіддю можна ознайомитись тут.

Опонентамм доповідача виступили доцент кафедри кримінального права та кримінології Гордієнко Володимир Володимирович та асистентка кафедри кримінального права та кримінології Леськів Соломія Романівна.

Науковим керівником аспіранта є доцент кафедри кримінального права та кримінології Сенько Микола Миколайович.

Науковий семінар відбувся в сервісі платформи ZOOM.

Світлина від Соломії Леськів.

Світлина від Соломії Леськів.

03.03.2020 – Конституційна ідентичність: підходи, значення, проблеми

03 березня 2020 року на юридичному факультеті відбувся науковий семінар аспірантів юридичного факультету, на якому доповідала аспірантка кафедри конституційного права Ольга Никорак.

Темою наукового семінару були питання конституційної ідентичності. З доповіддю можна ознайомитись  тут.

Завідувач кафедри конституційного права, професор Гураль П. Ф. звернув увагу на значеня національної ідентичності у структурі конституційної ідентичності, висловив важливі зауваження та рекомендації.

Доцент кафедри конституційного права, науковий керівник аспірантки, Різник С. В. висловив своє бачення проблеми конституційної ідентичності, особливо в контексті викликів європейської інтеграції України.

Асистент кафедри конституційного права Слюсарчук Х. акцентувала увагу на ролі конституційної ідентичності для України.

19.12.2019 – Науковий семінар аспірантів кафедри адміністративного та фінансового права та кафедри кримінального права та кримінології

19 грудня 2018 року відбувся науковий семінар аспірантів юридичного факультету.

На науковому семінарі доповідали:

– аспірантка кафедри адміністративного та фінансового права Анастасія Цюбченко
на тему “Правове регулювання фінансування та матеріального забезпечення місцевих виборів”
(Науковий керівник: доц. Мостовий А. С., Опоненти: доц. Ільницький О. В., доц. Палавська Н. Т.)

з текстом доповіді можна ознайомитись за посиланням тут

– аспірантка кафедри кримінального права та кримінології Мар’яна Хмиз
на тему “Вимагання неправомірної вигоди» як самостійний склад злочину”
(Науковий керівник: доц. Марін О. К., Опоненти: доц. Сенько М. М., асист. Крикливець Д. Є.)

з текстом доповіді можна ознайомитись за посиланням тут

 

 

05.12.2019 – Науковий семінар аспірантів кримінального процесу та криміналістики та кафедри соціального права

05 грудня 2019 року відбувся науковий семінар аспірантів юридичного факультету.

На науковому семінарі доповідали:

аспірант кафедри кримінального процесу та криміналістики Тарас Сеник на тему “Відкладення судового розгляду в кримінальному провадження” (науковий керівник: проф. Бобечко Н. Р., опоненти: доц. Войнарович А. Б., доц. Калужна О. М.). З доповіддю можна ознайомитись тут та презентацією тут.

– аспірантка кафедри соціального права Оксана Щестюк

на тему “Визначення та розмежування понять «земельні права» та «права на землю” (науковий керівник: доц. Ващишин М. Я., опоненти: доц. Барабаш Н. П. та доц. Чопко Х. І.). З доповіддю можна ознайомитись тут.

21.11.2019 – Використання історичного досвіду в сучасних умовах судової реформи в Україні

21 листопада 2019 року на юридичному факультеті відбувся науковий семінар аспірантів юридичного факультету на тему “Використання історичного досвіду в сучасних умовах судової реформи в Україні”.

На науковому семінарі доповідали аспіранти кафедри історії держави, права і політико-правових учень – Іван Ковальчук на тему діяльності краєвих судів в Галиччині (1850-1918) та Тарас Галабурда на тему кримінального судочинства в Галичині за Австрійським кримінально-процесуальним кодексом 1873 р.

Із текстом доповіді Іван Ковальчук можна ознайомитись тут.

Із текстом доповіді Тарас Галабурда можна ознайомитись тут.

Опонентами доповідача виступили доцент кафедри історії держави, права і політико-правових учень Андрій Кольбенко та професор кафедри адміністративного та фінансового права Микола Кобилецький
  

07.11.2019 – Цифрова реформа як спосіб прискорення визнання та виконання міжнародних судових рішень в Україні

Відбувся 07 листопада 2019 року науковий семінар аспірантів юридичного факультету, на якому доповідала аспірантка кафедри цивільного права та процесу Анна Мисишин на тему “Цифрова реформа як спосіб прискорення визнання та виконання міжнародних судових рішень в Україні”. Пропонуємо ознайомитись із доповіддю тут
Опонентом доповідача виступила доцент кафедри цивільного права та процесуКвіт Наталія Михайлівна. Науковий керівник, доцент кафедри цивільного права та процесу Михайлів Марія Омелянівна висловила також свої зауваження та пропозиції по темі доповіді. Учасники семінару взяли участь у плідній дискусії, яка дозволила доповідачці поглибити деякі аспекти свого дисетаційного дослідження.

24.10.2019 – Державно-правові інститути Ватикану – функціонування на сучасному етапі

24 жовтня 2019 року відбувся науковий семінар аспірантів юридичного факультету, на якому доповідав аспірант кафедри історії держави, права та політико-правових учень Богдан Гутів на тему “Державно-правові інститути Ватикану: функціонування на сучасному етапі”.

Пропонуємо ознайомитись із доповіддю тут.

Опонентами доповідача виступили викладачі кафедри історії держави, права та політико-правових учень доц. Колбенко А. В. та доц. Шевчук Л. Е.

 

10.10.2019 – Європейські стандарти сучасного парламентаризму (за позиціями Європейської комісії «За демократію через право»)

10 жовтня 2019 року відбувсянауковий семінар аспірантів юридичного факультету, на якому доповідала Вікторія Дубас на тему “Європейські стандарти сучасного парламентаризму (за позиціями “Європейської комісії “За демократію через право”)”.

З текстом доповіді можна ознайомитись тут.

Опонентами доповідача призначені викладачі кафедри конституційного права: проф. Олена Бориславська, проф. Сергій Рабінович, доцент Сергій Різник.

КРУГЛІ СТОЛИ:

14.11.2019 – ІІІ Міжнародний кргулий стіл Права людини: філософські, теоретико-юридичні та соціологічні виміри

14 листопада 2019 на юридичному факультеті відбувся ІІІ МІЖНАРОДНИЙ КРУГЛИЙ СТІЛ “Права людини: філософські, теоретико-юридичні та соціологічні  виміри” (за участі представників Люблінського та Вроцлавського університетів).

Питання, що були предметом обговорення:

  • Щастя і буттєві права людини
  • Прагнення до щастя і правові потреби людини
  • Щастя і правовий досвід
  • Юридичне забезпечення права на щастя: можливості і межі
  • Щастя і правовий прогрес

З Програмою заходу можна ознайомитись тут

              

18.11.2019 – Міжкафедральний методологічний семінар Державно-правові погляди Андрея Шептицького

18 листопада 2019 року на юридичному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся Міжкафедральний методологічний семінар за участі Правничого комітету НТШ «Державно-правові погляди Андрея Шептицького». Учасниками семінару стали студенти та викладачі юридичного факультету.

Завідувач кафедри історії держави, права та політико-правових учень Ігор Бойко коротко окреслив внесок Андрея Шептицького у розбудову держави на засадах духовності та патріотизму. «Сьогоднішній семінар присвячений пам’яті видатного релігійного діяча, великого патріота, якого називають українським Мойсеєм, митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького. Він один із тих людей, які все своє життя працювали заради рідної Батьківщини. Митрополит Андрей Шептицький став взірцем українського національного патріотизму і жертовності. Митрополит Шептицький проводив велику місіонерську діяльність, жив інтересами свого народу, держави. Він робив все для того, щоб утвердити українську державність, а цієї риси бракує особливо нинішнім політикам, які ставлять на перше місце матеріальні інтереси, а не духовні», – зазначив він.

Ігор Бойко також закликав усіх учасників семінару до дискусії та активного обміну думками і запропонував особливо ретельно обміркувати окремі питання: «Я б хотів, щоб наша зустріч дала нам можливість провести певні паралелі. Чи є зараз люди подібні на Шептицького? Що ми можемо запозичити з творчої спадщини, громадської чи душпастирської діяльності Митрополита? Що ми можемо порекомендувати нашим політикам, президенту?»

Студентка 2 курсу юридичного факультету Юлія Шевчик, односельчанка Андрея Шептицького родом із села Прилбичі, підготувала доповідь, у якій окреслила основні віхи життя митрополита Андрея, його громадську та церковну діяльність, державно-правові погляди, ставлення до політичних сил і партій. Зокрема, студентка звернула увагу на те, як Андрей Шептицький оцінював політичні партії і зазначила, що він був рівновіддалений від усіх політичних сил, а в оцінці їхньої діяльності ніколи не переходив на особистості, оцінював передусім вчинки, ідеї, а не людей.

Насамкінець Юлія Шевчик, посилаючись на працю Андрея Шептицького «Як будувати рідну хату», сказала: «Якщо ми всі, особливо молодь, спробуємо розбудовувати державу так, як просив митрополит Андрей, то досягнемо значних результатів».

Завідувач кафедри конституційного права Петро Гураль наголосив на окремих аспектах діяльності митрополита Андрея, які стосуються передусім його поглядів на націєтворення, і провів паралелі із теперішньою ситуацією в країні. Він відзначив необхідність звернення до спадщини Андрея Шептицького, яка може дати розуміння принципів, на яких потрібно будувати державу, консолідувати націю. Цитуючи великого митрополита, Петро Гураль зазначив: «Андрей Шептицький казав, що християнин повинен любити всіх людей, але це зовсім не перешкоджає любити найперше свою родину і свою Батьківщину. Він тоді вже розумів, що націоналізм – це патріотизм,  а ми зараз боїмося цього слова, не розуміємо важливості будівництва національної держави, підмінюємо поняття нації і народу».

Доцент кафедри історії держави, права та політико-правових учень Андрій Кольбенко додав, що Андрей Шептицький, який був величний духом, завжди залишався простим у стосунках, виявляв жертовність і наближеність до людей.

Після виступів доповідачів відбулася дискусія, у якій взяли участь викладачі та студенти. Присутні поділилися своїми думками щодо діяльності Андрея Шептицького і відзначили великий вплив церковних діячів на громадянське суспільство.

Наприкінці Ігор Бойко підбив підсумки семінару і сказав: «Митрополит Андрей Шептицький був одним із найосвіченіших церковних діячів тих часів, який був еталоном, взірцем для інших священиків. Для мене він є великим українцем, прикладом того, як треба служити своєму народу».

21.03.2019 – Верховенство права та правосуддя у сучасній парадигмі прав людини

21 березня 2019 року відбувся круглий стіл на тему “Верховенство права та правосуддя у сучасній парадигмі прав людини”.

Під час круглого столу запрошений професор Бостян Зупанчич (колишній суддя Європейського суду з прав людини, Віце-Президент Комітету ООН проти катувань, доктор права (Гарвардський університет)) презентував свою нову книгу «Про Європейський суд з прав людини» («On the European Court of Human Rights» / «Sur la Cour européenne des droits de l’homme»), що недавно була опублікована французькою мовою. Англійська версія книги буде опублікована у березні/квітні цього року.

Модератор Круглого столу: старший юрист Секретаріату Європейського суду з прав людини, кандидат юридичних наук Тарас Пашук

Інформація про автора книги: bit.ly/2VB53rP

Веб-сайт: bit.ly/2tNXsdM

Інформація про книгу: https://bit.ly/2EQK5Qp

На Круглому столі обговорено актуальні питання, зокрема:
– сучасне поняття «верховенства права» та його співвідношення з поняттями «правової держави» (rule of law, Rechsstaat, etat de droit)
– щодо обов’язкової природи рішень Європейського суду з прав людини: міжнародний та національний рівні
– проблема справедливості у правосудді та автономія правової аргументації
– права людини в їхній сутності, матеріальний та процесуальний аспекти універсальності прав людини

Під час круглого столу забезпечувався синхронний переклад.

Фото заходу

02.03.2019 – Земля – основне національне багатство. Право власності на землю гарантується

25 березня 2019 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся круглий стіл «Земля – основне національне багатство. Право власності на землю гарантується». У заході взяли участь юристи-науковці, представники адвокатури, нотаріату, бізнес-середовища, правоохоронних органів, які обговорили питання забезпечення права власності на землю, визначення правового статусу земель, продовження мораторію на землі сільськогосподарського призначення тощо.

Більш детальна інформація про кргулий стіл тут. 

Фото заходу тут.

10.05.2018 – Юридична освіта: сучасні виклики та можливості міжнародної співпраці

На юридичному факультеті 10 травня (четвер) відбувся Міжнародний круглий стіл ”Юридична освіта: сучасні виклики та можливості міжнародної співпраці” за участі представників Факультету права та адміністрації Варшавського університету.

З Програмою круглого столу можна ознайомитись тут.

Юридичний факультет висловлює вдячність Центру польських правових наук за сприяння в організації цього заходу та сподівається на подальшу співпрацю.