Корупція: запобігання та протидія в Україні

Тип: На вибір студента

Кафедра: кримінального права і кримінології

Навчальний план

СеместрКредитиЗвітність
63.5Залік

Лекції

СеместрК-сть годинЛекторГрупа(и)
616Леськів С. Р.

Практичні

СеместрК-сть годинГрупаВикладач(і)
616Леськів С. Р.
Дуда М. П.
Боднарчук Р. О.
Вакула  І. Ю.

Опис курсу

Мета викладання  дисципліни «Корупція: запобігання та протидія в Україні» – це оволодіння знаннями, що постають перед юристом у процесі здійснення кримінально-правової кваліфікації корупційних діянь, а також оволодіння сучасними підходами та рекомендаціями з питань створення ефективного механізму протидії корупції.

  • Завдання вивчення дисципліни «Корупція: запобігання та протидія в Україні» полягає у формуванні знань студента щодо розуміння механізму протидії корупції, умінь та навиків, що застосовуються у практичній діяльності юриста при здійсненні кримінально-правової кваліфікації корупційних діянь, запобіганні та протидії корупції.

У зв’язку із цим передбачається:

1) кримінологічне дослідження механізму корупції та розробка рекомендацій з питань запобігання та протидії корупції.

2) здатність аналізувати та оцінювати вплив правової системи Європейського Союзу при дослідженні засобів запобігання та протидії корупції в Україні.

3) здатність самостійно готувати проєкти антикорупційної програми та антикорупційної експертизи, враховуючи вимоги щодо їх законності, обґрунтованості та вмотивованості.

Згідно з вимогами освітньо-професійної програми студенти повинні:

Студент повинен знати: зміст поняття та детермінантів корупції; теоретичний матеріал, що стосується принципів запобігання та протидії корупції; систему антикорупційних органів в Україні; особливості кримінальної відповідальності за вчинення корупційних кримінальних правопорушень та правопорушень, пов’язаних з корупцією; законодавство, що регулює питання запобігання та протидії корупції в Україні; структуру механізму протидії корупції в Україні; норми міжнародно-правових актів, учасницею яких є Україна, що врегульовують питання пов’язані із протидією корупції; зарубіжний досвід створення механізму протидії корупції; кримінально-правові аспекти антикорупційної стратегії в Україні.

Студент повинен уміти: здійснювати аналіз та обґрунтування рівня корупції в органах державної влади; тлумачити згідно їхнього нормативного змісту та із застосуванням правил тлумачення норми матеріального та процесуального права, що застосовуються при кримінально-правовій кваліфікації корупційних діянь; використовувати статистичні матеріали для вирішення практичних завдань, зокрема щодо сфер поширення корупції; спостерігати за станом корупції в Україні та аналізувати її показники; розробляти рекомендації з питань запобігання та протидії корупції; обирати найоптимальніші заходи запобігання та протидії корупції; на основі здобутих теоретичних знань готувати проекти антикорупційної програми та антикорупційної експертизи, враховуючи вимоги щодо їх законності, обґрунтованості та вмотивованості;  застосовувати теоретичну базу у процесі прогнозування можливих корупційних ризиків; на основі здобутих теоретичних знань про заходи запобігання та протидії корупції визначати оптимальний зміст антикорупційної програми; досліджувати склади корупційних правопорушень та правопорушень, пов’язаних з корупцією, виділяючи їх специфіку; застосовувати принципи запобігання та протидії корупції на практиці; аналізувати та оцінювати вплив правової системи Європейського Союзу при дослідженні ефективного механізму протидії корупції в Україні; запроваджувати у практичну діяльність напрацювання юридичної науки та міжнародно-правовий досвід у сфері протидії корупції.

В результаті вивчення даного курсу студент повинен набути такі загальні компетентності:

  • здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях, зокрема при здійсненні кримінально-правової кваліфікації корупційних діянь;
  • здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу положень національного законодавства України та міжнародно-правових актів з метою запобігання та протидії корупції;
  • здатність реалізовувати свої права і обов’язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина у разі виявлення корупційних правопорушень, їх кримінально-правової кваліфікації, з метою запобігання та протидії корупції в Україні;

Спеціальні (фахові, предметні) компетентності:

  • здатність визначати та виокремлювати належні та прийнятні для юридичного аналізу факти, систематизувати та досліджувати їх з використанням методів критичного, аналітичного та логічного мислення;
  • знання і розуміння міжнародних стандартів прав людини, положень Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також практики Європейського суду з прав людини. Здатність їх використовувати як інструмент захисту прав людини у національних та міжнародних судах;
  • знання і розуміння норм матеріального і процесуального права у процесі кримінально-правової кваліфікації корупційних діянь;

Програмними результатами навчання є:

– виявляти знання і розуміння щодо визначення та основних сучасних правових доктрин, цінностей та принципів функціонування національної правової системи, застосовувати ці знання в професійній діяльності;

–        готувати проекти постанов, розпоряджень, наказів, ухвал, вироків, висновків, антикорупційної програми, антикорупційної експертизи та інших актів застосування права відповідно до правового висновку, зробленого у різних правових ситуаціях, дотримуючись при цьому стандартів діловодства та професійної етики;

–        надавати консультації щодо можливих способів захисту прав та інтересів клієнтів у випадку виявлення корупції, попередження випадків їхнього порушення, з дотриманням вимог професійної етики, належним дотриманням норм щодо нерозголошення персональних даних та захисту конфіденційної інформації.

Рекомендована література

Базова

  • Богатирьов І. Г. Кримінологія: навч. посібник. Київ: ВД Дакор, 2016. 140 с.
  • Головкін Б. М. Запобігання корупції: підручник / Б. М. Головкін, В. Ф. Оболенцев, М. В. Романов та ін.; за заг. ред. Б. М. Головкіна. Харків : Право, 2019. 296 с.
  • Голіна В.В. Кримінологія: підручник / за ред. В. В. Голіни, Б. М. Головкіна. Харків: Право, 2014. 440 с.
  • Мельник М. І. Корупція-корозія влади: соціальна сутність, тенденції та наслідки, заходи протидії : монографія / М. І. Мельник. – К. : Юридична думка, – 400 с. – 10.00.
  • Савченко А. В. Корупційні злочини (кримінально-правова характеристика): навч. посібник. Київ: «Центр учбової літератури», 2016. 168 с.
  • Трепак В. М. Корупційні правопорушення: поняття, види та заходи протидії:/ навч. посібник. Київ: Атіка-Н, 2014. 336 с.
  • Трепак В. М. Протидія корупції в Україні: теоретико-прикладні проблеми : монографія / В. М. Трепак ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка ; ред. М. Михалюк. – Львів : ЛНУ ім. І. Франка, 2020. – 442 с. : табл
  • Хавронюк М.І. Корупційні схеми: їх кримінально-правова кваліфікація і досудове розслідування / За ред. М.І. Хавронюка.– К. : Москаленко О. М., 2019. – 464 с.
  • Заброда Д.Г. Адміністративно–правові проблеми взаємодії суб’єктів боротьби з корупцією: монографія/ Д.Г. Заброда, В.К. Колпаков; Дніпропетровськ: Дніпроп. держ. ун-тет внутр. справ, 2007. – 147 с.
  • Навроцький В.О. Парадокси вітчизняної «боротьби» з корупцією / В.О. Навроцький // Актуальні проблеми держави та права. – 2010. – Вип. 54. – С. 263–266. – С. 264.
  • Кушнарьов І. В. Політична корупція: порівняльно-політологічна концептуалізація: монографія / І. В. Кушнарьов. – К. : Ін-т держави і права імені В. М. Корецького НАН України; Вид-во «Юридична думка», 2018. 408 с.
  • Мельник М.І. Корупція – корозія влади (соціальна сутність, тенденції та наслідки, заходи протидії) : [монографія] / М.І. Мельник. – К. : Юридична думка, 2004. – 400 с. – С. 216.

 

Допоміжна

  1. Алексеев С.В. Коррупция в переходном обществе: социологический анализ : автореф. дисс. … докт. социол. наук : спец. 22.00.04 / С.В. Алексеев. – Новочеркасск, 2008. – 49 с.
  2. Бабанін С. В. Поняття корупційного злочину в законодавстві України. Кримінально-правові та кримінологічні засади протидії корупції: зб. тез допоповідей V Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Харків (Україна), 31 берез. 2017 р.) / МВС України, Харків. нац. ун-т внутрішніх справ; Кримінол. асоц. України. Харків: ХНУВС, 2017. С. 21.
  3. Бабенко Б. А. Корупція в системі вищої освіти: сутність, причини та наслідки/ Б. А. Бабенко,  С. Ж. Лазаренко С. Ж. // Державне управління: удосконалення та розвиток. 2015. URL: http://www.dy.nayka.com.ua/?op=1&z=812
  4. Басанцов І. В., Зубарева О. О. Корупція в Україні: сучасні реалії та ефективні засоби протидії: монографія. Суми: Сумський держ. ун-т, 2016. 113 с.
  5. Борисов В.І. Поняття кримінально-правової політики / В.І. Борисов, П.Л. Фріс // Вісник Асоціації кримінального права України. – 2013. – № 1 (1). – С. 15–31. – С. 16.
  6. Борисов В.І. Сучасна політика держави у сфері боротьби зі злочинністю та її кримінально-правовий напрям / В.І. Борисов // Право України. – 2012. – № 1–2. – С. 232–242. – С. 232.
  7. Бриндза В. Perpetuum corruption. Критика. 2012. Вересень. URL: https://krytyka.com/ua/articles/perpetuum-corruptio (дата звернення: 25.08.2018).
  8. Бурдін В. М. Звільнення від відбування покарання із випробуванням за корупційні злочини / В. М. Бурдін // Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. серія юридична. – 2015. – Вип. 3. – С. 233-244. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvlduvs_2015_3_28
  9. Валлє В. Корупція: роздуми після Майдану. Київ: Дух і Літера, 2015. 280с.
  10. Ванюхина Н.В. Психологические предпосылки коррупции / Н.В. Ванюхина, О.В. Григорьева, А.М. Шевцов // Актуальные проблемы экономики и права. – 2010. – № 4. – С. 16–26. – С. 17
  11. Веклич В.О. До питання щодо проблеми організації антикорупційної боротьби за умов корупційного середовища / В.О. Веклич // Наукові правці МАУП. – 2017. – Вип. 52 (1). – С. 39–46.
  12. Вольф О. Корупція у вищій освіті: порівняльний аналіз соціальних уявлень студентів та викладачів ВНЗ півдня України / О. Вольф, Н. Рожанська //Науковий вісник Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського. Серія: «Психологічні науки». 2016. № 1. С. 171–176. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvmdups_2016_1_31 .
  13. Головкін Б. М. Механізм запобігання корупції/ Головкін Б. М. // Часопис Київського університету права. № 4. С. 254–260
  14. Гультай М.М. Корупція – «стиль» життя українського суспільства? (нотатки небайдужого) / М.М. Гультай // Реалізація державної антикорупційної політики в міжнародному вимірі : матеріали Міжнарод. наук.-практ. конф. (Київ, 9 груд. 2016 р.) / ред. кол.: В.В. Чернєй, С.Д. Гусарєв, С.С. Чернявський та ін. – К. : Нац. акад. внутр. справ, 2016. – С. 34–42. – С. 39.
  15. Дженнетт В. Корупційні ризики останніх реформ у судовій системі України. Програма реформування сектору юстиції «Нове правосуддя» («Нове правосуддя») / USAID. 50 с. URL: https://newjustice.org.ua/wp-content/uploads/2018/02/NJ_Judicial_Corruption_Risks_Report_2017_UKR-1.pdf
  16. Дудоров О.О. Правова еквілібристика, або про відмежування злочинів у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, від адміністративних корупційних правопорушень / О.О. Дудоров, Г.М. Зеленов // Вісник Запорізького національного університету. Юридичні науки. – 2012. – № 1 (частина 1). – С. 92 – 99.
  17. Задорожний С. А. Механізми запобігання та протидії корупції в органах місцевої влади: дис. … канд. держ. упр.: 25.00.02. Київ, 2016. 251 с.
  18. Зелинская Н.А. Международные преступления и международная преступность / Н.А. Зелинская ; Одесская нац. юрид. акад. – Одесса : Юрид. лит., 2006. – 565 с. – С. 254.
  19. Зубкова Л.А. Сучасний стан і проблеми запобігання корупції в Україні / Л.А. Зубкова // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. – 2017. – № 3 (104). – С. 34–44. – С. 39
  20. Кабанов П. А. Понятие и криминологическая характеристика политической коррупции. Следователь. 1998. № 8 (16). С. 48–55.
  21. Кальман А.Г. Предупредительные функции антикоррупционного законодательства / А.Г. Кальман // Пути и перспективы преодоления коррупции в странах СНГ : материалы Международ. науч.-практич. конф. (г. Киев, 24 ноября 2004). – К., 2004. – С. 56–58;
  22. Каменський Д.В. Корупція та ринкова економіка: небезпечна комбінація / Д.В. Каменський // Кримінально-правові та кримінологічні засади протидії корупції : зб. тез доп. V Міжнар. наук.-практ. конф. (31 берез. 2017 р., м. Харків, Україна) / МВС України, Харків. нац. ун-т внутр. справ ; Кримінол. асоц. України. – Харків : ХНУВС, 2017. – 228 с. – С. 86–88. – С. 87.
  23. Карпунцов В. В. Проблемні питання реалізації функцій Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та шляхи їх вирішення. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: «Право». 2017. Вип. 44(2). С. 32–35. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nvuzhpr_ 2017_44(2)__9
  24. Кваша О. О. Корупція як імунітет від кримінального переслідування учасників організованих злочинних структур. Реалізація державної антикорупційної політики в міжнародному вимірі: матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Київ, 08 груд. 2017 р.) / редкол.: В. В. Чернєй, С. Д. Гусарєв, С. С. Чернявський та ін. Київ: Нац. акад. внутрішніх справ, 2017. 412 с.
  25. Кваша О. О. Корупція як складова організованої злочинності. Вісник Національної академії прокуратури України: спеціальний випуск до Міжнародного дня боротьби з корупцією. 2017. № 4/2 (52). С. 53–58.
  26. Кваша О. О. Політична воля як conditio sine qua non подолання корупції. Реалізація державної антикорупційної політики в міжнародному вимірі: матеріали ІV Міжнар. наук.-практ. конф.: у 2 ч. (м. Київ, 12 груд. 2019 р.) / редкол.: В. В. Чернєй, С. Д. Гусарєв, С. С. Чернявський та ін. Київ: Нац. акад. внутрішніх справ, 2019. Ч. 1. С. 93–96.
  27. Керимов Д. А. Методология права (предмет, функции, проблемы философии права): науч. издание. Москва: Аванта+, 2000. 560 с.
  28. Кимлик Н. В. Юридична особа як суб’єкт корупційного злочину. Європейські перспективи. 2014. № 3. С. 132–136. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/evpe_2014_3_22 (дата звернення: 25.10.2017).
  29. Кириченко І. Соціальний капітал: довіра і толерантність – міра за міру. Дзеркало тижня. 2014. № 7. URL: https://dt.ua/socium/socialniy-kapital-dovira-i-tolerantnist-mira-za-miru-_.html (дата звернення: 15.01.2020).
  30. Кисельов І.О. Ефективність кримінально-правової політики України у сфері протидії корупції / І.О. Кисельов // Кримінальноправові та кримінологічні засади протидії корупції : зб. тез доп. V Міжнар. наук.практ. конф. (31 берез. 2017 р., м. Харків, Україна) / МВС України, Харків. нац. унт внутр. справ ; Кримінол. асоц. України. – Х. : ХНУВС, 2017. – 228 с. – С. 93–94. – С. 94.
  31. Кісілюк Е. М. Оціночні поняття в злочинах у сфері службової діяльності / Е. М. Кісілюк, К. С. Лановенко // Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика). – 2011. – № 24. – С. 101-107.
  32. Кондратов Д. Ю. Кримінологічна характеристика сучасної корупційної злочинності в Україні. Вісник Кримінологічної асоціації України. 2018. № 2 (19). С. 141–154.
  33. Корупція: теоретико-методологічні засади дослідження / керівник авт. кол. доц. І.О. Ревак. – Львів : ЛьвДУВС, 2011. – 220 c. – С. 211;
  34. Корупція: теоретико-методологічні засади дослідження: монографія / кер. авт. кол. І. О. Ревак. Львів: ЛьвДУВС, 2011. 220 с.
  35. Костенко О. Щодо антикорупційного потенціалу «людського фактору», або про «камінь, яким зневажили будівничі» / О. Костенко // Право України. – 2015. – № 12. – С. 14–21. – С. 14. 1
  36. Костицький М. В. Деякі питання методології юридичної науки. Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2013. № 1. С. 3–11. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvknuvs_2013_1_3 (дата звернення: 15.09.2018).
  37. Красніков Д. А. Наслідки корупції для фінансової системи держави. Теорія та практика державного управління. 2013. Вип. 2. С. 206–212. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tpdu_2013_2_31.
  38. Кузнецова Н. Ф. Преступление и преступность. Москва: Изд-во Московского ун-та, 1969. 232 с.
  39. Кунц Карл-Людвиг. Криминология и противодействие преступности в немецкоязычных странах (Германия, Австрия, Швейцария). Криминология: вчера, сегодня, завтра. 2019. № 2 (53). С. 75–83. URL: https://cyberleninka.ru/article/n/kriminologiya-i-protivodeystvie-prestupnosti-v-nemetskoyazychnyh-stranah-germaniya-avstriya-shveytsariya
  40. Куц В. Поняття корупційних злочинів та їх види / В. Куц, Я. Триньова // Вісник Національної академії прокуратури України. – 2012. – № 4. – С. 32–36.
  41. Леськів С.Р. Корупція у сфері судочинства в Україні: проблеми та перспективи вирішення // International Scientific Journal. – 2016. – №10 (20). – 2016. – Т.2 – с.133-137.
  42. Марін О. Антикорупційні новели кримінального законодавства / О. Марін // Громадський портал Львова [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.gromada.lviv.ua/analytic/936.
  43. Маркєєва О. Актуальні проблеми антикорупційної політики України. Аналітична записка / О. Маркєєва // Національний інститут стратегічних досіджень при Президентові України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.niss.gov.ua/articles/395.
  44. Матишевський П. Науково – практичний коментар до Кримінального Мота А.Ф. Військовослужбовці як суб’єкти корупційних діянь та інших правопорушень, пов’язаних з корупцією // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 1999. – Вип. 3. – С. 78 – 81.
  45. Мельник М. І. Корупційні злочини: сутність і поняття / М. І. Мельник // Право України. – 2000. – № 11. – С. 126–130. 10. Курс кримінології: Особлива частина : [підруч.] : у 2 кн. / [Корнієнко М. В., Романюк Б. В., Мельник І. М. та ін.] ; за заг. ред. О. М. Джужи. – К. : Юрінком Інтер, 2001. – 480 с.
  46. Мельник М.І. Кримінологічні та кримінально-правові проблеми протидії корупції : автореф. дис. … докт. юрид. наук : спец. 12.00.08 / М.І. Мельник ; Нац. акад. внутр. справ України. – К., 2002. – 31 с.;
  47. Михайленко Д.Г. Тенденції щодо визначення поняття корупції та її співвідношення з хабарництвом // Актуальні проблеми держави і права : Зб. наук. праць. – О.: Юрид. література, 2009. – Вип.45. – С.352-357.
  48. Невмережицький Е. В. Корупція в Україні: причини, наслідки, механізми протидії: монографія. Київ: КНТ, 2008. 368 с.
  49. Невмержицький Є. Механізми протидії корупції: стан та проблеми вдосконалення. Вісник Національної академії прокуратури України. 2008. № 3. С. 62–69. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vnapu_2008_3_11
  50. Орлов Ю.В. Корупційна схема: поняття та сутність / Ю.В. Орлов // Кримінально-правові та кримінологічні засади протидії корупції : зб. тез доп. V Міжнар. наук.-практ. конф. (31 берез. 2017 р., м. Харків, Україна) / МВС України, Харків. нац. ун-т внутр. справ ; Кримінол. асоц. України. – Х. : ХНУВС, 2017. – 228 с. – С. 138–140. – С. 138
  51. Старчиков М. Злочини, пов’язані з корупцією // Юридичний вісник України.-2001.-№52.(340) 29груд.-4січня 2002р.-с.12.
  52. Суворин Э.В. Коррупция в постсоциалистических странах: сущность, особенности, стратегии противодействия (политологический анализ) : автореф. дисс. … канд. полит. наук : спец. 23.00.02 «Политические институты, этнополитическая конфликтология, национальные и политические процессы и технологии» / Э.В. Суворин. – М., 2008. – С. 25–27;
  53. Таций В.Я. Научное обеспечение путей противодействия коррупции в Украине / В.Я. Таций, В.И. Борисов // Громадська експертиза. Актуальні проблеми боротьби з корупцією в Україні. – К., 2004. – Вип. 4. – С. 44–48.
  54. Терещук О.В. Деякі проблеми розмежування адміністративної та кримінальної відповідальності за корупційні діяння // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – Х. – 1999. – Вип. 8. – С. 72 – 77.
  55. Терещук О.В. Суб’єкти корупційних діянь згідно з законодавством України // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 1999. – Вип. 4. – С. 175 – 179.
  56. Цитряк В.Я. Підкуп у сфері публічної службової діяльності: кримінологічне дослідження : автореф. дис. … канд. юрид. наук : спец. 12.00.08 / В.Я. Цитряк ; Нац. ун-т «Одес. юрид. акад.». – О., 2014. – 20 c. – С. 3, 15.
  57. Чемерис І. В. Зарубіжний досвід протидії корупції в системі державного управління / І. В. Чемерис // Стратегічні пріоритети. 2009. № 3(12).
  58. Adserà A. Constitutional Engineering and the Stability of Democracies / A. Adserà, C. Boix // Annual Conference of the International Society for New Institutional Economics (ISNIE) (Tucson, Arizona, September 30 – October 3, 2004. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.princeton.edu/~cboix/democratic-survival.pdf
  59. Civil Law Convention on Corruption (ETS no. 174) [Electronic resource]. – Access mode : http://conventions.coe.int/Treaty/en/Treaties/Html/174.htm/.
  60. Darden K. The Integrity of Corrupt States: Graft as an Informal State Institution / K. Darden // Politics and Society. – 2008. – Vol. 36. – № 1. – Р. 35–59.
  61. Fukuyama Francis. What is Corruption? / Francis Fukuyama // Against Corruption: a collection of essays (Policy paper) [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.ridge.uy/wp-content/uploads/2016/05/Fukuyama_Francis.pdf .
  62. Graft costs EU states €323 billion, ‘three times’ earlier estimates [Electronic resource]. – Access mode : http://www.euractiv.com/general/eu-corruption-times-expected-323- news-518998. 5. Criminal Law Convention on Corruption (ETS no. 173) [Electronic resource]. – Access mode : http://conventions.coe.int/Treaty/EN/Treaties/Html/173.htm .
  63. James Q. Wilson. Broken windows / James Q. Wilson, George L. Kelling [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://www.britannica.com/topic/broken-windows-theory
  64. Karklins R. Typology of Post-Communist Corruption / R. Karklins // Problems of Post-Communism. – 2012. – № 49 (4). – P. 22–32.
  65. Lagarde Christine. Addressing corruption – openly / Christine Lagarde // Against Corruption: a collection of essays (Policy paper) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.gov.uk/government/publications/against-corruption-a-collection-of-essays/against-corruption-a-collection-of-essays .
  66. Rothstein B. Corruption and Social Trust: Why the Fish Rots from the Head Down / B. Rothstein // Social Research. – 2013. – Vol. 80. – № 4, winter. – P. 1009–1032.
  67. The Costs of Corruption [Electronic resource]. – Access mode : https://csis-website-prod.s3.amazonaws.com/s3fs-public/legacy_files/files/publication/140204_Hameed_CostsOfCorruption_Web.pdf
  68. United Nations Convention Against Corruption. – Vienna : United Nations Office on Drugs and Crime, 2004. – 56 p. [Electronic resource]. – Access mode : https://www.unodc.org/unodc/en/corruption/uncac.html

Матеріали

Корупція запобігання та протидія в Україні_Робоча програма

Навчальна програма

Завантажити навчальну програму

Силабус:

Завантажити силабус