Відбулася прем’єра просвітницького проєкту «Нова генерація»

27.06.2021 | 12:25

19 червня 2021 року відбулася телепрем’єра ініційованого Львівським університетом просвітницького інтелект-шоу «Нова генерація». Інтелектуальний телеконкурс відбувається в Актовій залі Львівського університету і його транслюють канали «ЕСПРЕСО» та «NTA». Проєкт реалізовано за підтримки провідних ЗМІ України (зокрема, телеканалу «ЕСПРЕСО»), міжнародних партнерів (USAID, Координатора проєктів ОБСЄ в Україні, Pact), національних експертних та освітніх організацій (Центру політико-правових реформ, Малої академії наук України та інших).

Для участі у конкурсі з-поміж сотень охочих з різних куточків України було обрано п’ятнадцятьох гравців, які змагатимуться у трьох відбіркових іграх. Це учні 9-11 класів, які прибули на шоу разом зі своїми менторами. Перший спеціальний сезон «Нової генерації» присвячений 25-літтю Конституції України. Перший випуск цього сезону вийшов в ефір 19 червня. Ведучим шоу є співавтор проєкту, доцент кафедри конституційного права юридичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Сергій Різник.

Учасниками першого випуску стали п’ятеро школярів: Анастасія Михайлюк (м. Новомиргород, Кіровоградська обл.), Софія Чорній (м. Львів), Павло Добрянський (смт Глибока, Чернівецька обл.), Таїсія Рожкевич (смт Млинів, Рівненська обл.) та Анастасія Якимів (м. Золочів, Львівська обл.).

До складу журі увійшли доктор юридичних наук, професор, суддя Верховного Суду Володимир Кравчук, національний експерт Координатора проєктів ОБСЄ в Україні Сергій Перемот, член правління Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко. Головою журі був Герой України, академік, співавтор Конституції України Ігор Юхновський.

Змагання відбувалося у три тури, кожен із яких складався з декількох раундів. У першому турі учасники давали відповіді на тестові питання. Усі п’ятеро школярів демонстрували високий рівень знань, витримку і впевненість у собі, проте до наступного туру могли потрапити лише троє молодих інтелектуалів. У вкрай напруженій боротьбі участь у конкурсі продовжили Софія Чорній, Павло Добрянський та Анастасія Якимів.

 

Якщо перший тур змагання став випробуванням знань школярів, то другий був покликаний розкрити у молоді широту мислення, вміння реагувати на складні запитання і взаємодіяти зі своїми менторами. У другому турі конкурсантам потрібно було відповісти на відеозапитання від відомих правників України – судді Конституційного Суду України, доктора юридичних наук, професора Василя Лемака, судді Конституційного Суду України Олега Первомайського та судді Конституційного Суду України у відставці, доктора юридичних наук, професора Миколи Козюбри. Після цього учасники давали відповіді на питання, що базувалися на висловлюваннях про державу та закон від відомих діячів та мислителів минувшини – Жан-Жака Руссо, Шарля Луї де Монтеск’є та Жермени де Сталь. При цьому школярі мали можливість консультуватися й обговорювати відповіді зі своїми менторами, а також отримати підказку від модератора.

Інтелектуальна боротьба між учасниками була напруженою і безкомпромісною від перших і до останніх хвилин другого туру, а усі глядачі мали змогу пересвідчитися у динамічності формату змагання – коли, навіть попри похибку на першому етапі туру, учасник може вирвати місце у фіналі.

У фінальному – дебатному – турі змагалися уже двоє учасників: Софія Чорній та Павло Добрянський. Школярі дискутували на актуальні теми, що стосувалися потенційних законодавчих змін та реформ. У ході обговорення двох тем («В Україні слід запровадити електронне голосування на виборах та референдумах» та «Іноземцям з високими професійними якостями слід надати право обіймати вищі державні посади в Україні») вони обстоювали різні точки зору, висували аргументи, наводили приклади і ставили одне одному запитання. У цьому турі оцінювалося насамперед вміння конкурсантів аргументовано, переконливо та красномовно висвітлювати свій погляд на проблемне питання, встановлювати логічні зв’язки та критично мислити.

Після дебатів журі розпочало нараду щодо визначення переможця. Перші ніж оголосити результати, члени журі поділилися враженнями від конкурсу. Володимир Кравчук висловив вдячність організаторам телепрограми та учасникам і зауважив, що нова генерація – це покоління свідомих та відповідальних людей. Сергій Перемот, звертаючись до конкурсантів, додав: «Ви показали дійсно глибокі знання як Конституції, так і тих політичних процесів, які як засновуються на ній, так і вирують довкола. Ми Вам дякуємо і радіємо, що ви долучилися до такого важливого для України і її майбутнього проєкту». Юлія Кириченко теж висловила вдячність учасникам і підкреслила, що «саме такою повинна бути нова генерація, яка будуватиме нашу державу й боронитиме її від ворогів, а часом і  від наших політиків. Лише знання допоможуть нам захистити Конституцію, а Конституція захистить нас».


Голова журі Ігор Юхновський зазначив, що одержав надзвичайну насолоду від конкурсу та від інтелігентності учасників. «Я й не знав, що ми маємо таких могутніх союзників, і я Вам, діти, сердечно дякую. У вас дуже розумні очі. Дай, Боже, щоб вони завжди сяяли красою і радістю, – побажав він школярам, після чого оголосив ім’я переможниці першого випуску «Нової генерації». Нею стала Софія Чорній з міста Львова.

Ділячись враженнями від перемоги у шоу, Софія зізналася: «Не думала, що переможу, адже їхала перш за все за цікавим досвідом і новими знайомствами. Але ця перемога дає мені впевненість, що я можу досягати більшого. Суперники були дуже інтелігентними, ми спілкувалися і поза шоу, і мені було дуже приємно відчувати їхню підтримку. Знання Конституції та законів важливі насамперед для нас самих, щоб ми могли захищати свої права, своїх родичів і близьких».

Інші школярі також отримали позитивні емоції від участі у «Новій генерації». «Для мене цей конкурс став дуже цікавим, як і для кожного, адже це насамперед нові емоції, нові знання», – поділилася Анастасія Михайлюк. «Неважливо, чи стане хтось із нас суддею, юристом чи будь-ким зі сфери юриспруденції, та все одно знати закони своєї держави потрібно кожному», – додала Таїсія Рожкевич. Підтримала цю думку й Анастасія Якимів, яка зауважила: «Я вважаю, що кожен громадянин України має знати закони і свої права. Якщо я почну вивчати їх у такому віці, то в майбутньому мені буде легше відстоювати свої інтереси». Фіналіст випуску Павло Добрянський також зазначив, що конкурс йому дуже сподобався, а участь у ньому стала гарною практикою, тим паче, що такий формат для нього є новим і він вперше виступає перед великою аудиторією.


Ректор Львівського університету Володимир Мельник наголосив на важливості реалізації цього проєкту задля популяризації науки й освіти серед учнівської молоді. «Для нашого Університету, який цього року святкує своє 360-ліття, це найкращий подарунок – бачити молодь, яка буде не просто новою генерацією, а генерацією позитивних змін в Україні. Причому не через 5-10 років. Вони вже активні громадяни нашого суспільства», – зазначив Ректор, ділячись враженнями від старту інтелектуального шоу.

Нагадаємо, що перший ефір програми – це одна із трьох відбіркових ігор, перед великим фіналом першого сезону «Нової генерації». До фіналу сезону проходять переможці трьох ігор і двоє учасників, які, згідно з рішенням журі, продемонструють найпереконливіші результати. Для того, аби не пропустити нові  випуски просвітницького інтелект-шоу «Нова генерація» запрошуємо Вас стежити за інформацією на телеканалах «ЕСПРЕСО» та «NTA», ресурсах Львівського університету, а також на фейсбук-сторінці проєкту.

Додамо, що цикл програм, присвячених Конституції України, є лише першим в амбітних планах авторів проєкту. За очікуваннями, нові сезони телепроєкту «Нова генерація» будуть присвячені історії України (до 30-ліття державної незалежності), українській мові та літературі, основам точних наук та іншим темам, широка обізнаність з якими є необхідною умовою становлення освіченого та успішного суспільства. Усі конкурсанти отримають цінні призи, візьмуть участь у цікавих екскурсіях і зустрічах, продуктивно та пізнавально проведуть час у місті Львові.

За матеріалами пресцентру Львівського університету.