У Львівському університеті відбулася зустріч з Головою та суддями Верховного Суду

19.02.2019 | 12:00

15 лютого 2019 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася зустріч з Головою та суддями Верховного Суду, під час якої присутні мали змогу обговорити питання реформування судової системи, її подальший розвиток, завдання та виклики.

Зустріч відбувалася за участі Голови Верховного Суду Валентини Данішевської, суддів Великої Палати Верховного Суду Лариси Рогач, Наталії Антонюк та Дмитра Гудими, судді касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Ігоря Олендера, а також голови Західного апеляційного господарського суду Бориса Плотніцького.

Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник привітав гостей та наголосив на важливості обговорення актуальних проблем українського судочинства саме зі студентами, адже вони мають значний потенціал для втілення бажаних змін та підвищення ефективності судової системи. «Правнича школа Львівського університету надзвичайно потужна, і підтвердженням цьому те, що зараз 12 випускників юридичного факультету Львівського університету працюють суддями Верховного Суду. Співпрацю Університету з Верховним Судом потрібно продовжити, посилити, поглибити через регулярні зустрічі та розширення можливостей для практики студентів у Верховному Суді», – зазначив Ректор.

Декан юридичного факультету, професор Володимир Бурдін звернув увагу присутніх на зв’язок між рівнем юридичної освіти та ефективністю судової системи і наголосив: «Зараз всі говорять про реформування юридичної освіти, про потребу у висококласних фахівцях. Тому під час зустрічей із вступниками я завжди наголошую на двох аспектах: по-перше, це якість науково-педагогічного потенціалу Університету, а по-друге, це місця працевлаштування наших випускників. Бачимо, що наші випускники всюди затребувані, і це свідчить про високий рівень знань». Окрім того,  Володимир Бурдін розповів про реалізацію принципу дуальності освіти, який полягає в тому, що викладачі Університету паралельно займаються юридичною практикою, а тому можуть забезпечити студентів важливими знаннями як з практики, так і з теорії юриспруденції. Особливою честю для Університету є те, що присутні у залі викладачі Наталія Антонюк та Дмитро Гудима, які займають посади суддів Великої Палати Верховного Суду, також продовжують навчати студентів.

Голова Верховного Суду Валентина Данішевська звернулася до усіх присутніх та окреслила оcновні завдання та напрями роботи чинного складу Верховного Суду: «Ми хочемо, щоб наша держава була правовою, щоб у ній панувало верховенство права, і всі ми повинні над цим працювати. Ми взялися за непросту справу перебудування судової системи, зміни якості правосуддя. Тому нам важливо зрозуміти, чого чекають від нової судової системи знані професійні юристи, науковці, а також молоде покоління. У всіх реформах, які ведуть до створення правової держави, в центрі повинна залишатися людина та її права. Тому наша мета полягає в тому, щоб забезпечити права людини, щоб українцям не доводилося звертатися у Європейський суд з прав людини за належним захистом».

У своїй промові Валентина Данішевська порушила проблеми повернення довіри суспільства до судової системи, покращення ефективності процесу прийняття рішень та налагодження комунікації з різними цільовими аудиторіями, в тому числі з адвокатами, науковцями, студентами юридичних факультетів та звичайними громадянами. Звертаючись до студентської молоді, Голова Верховного Суду зазначила: «За даними опитувань, 14 відсотків студентів юридичних спеціальностей закладів вищої освіти України хочуть після завершення університету будувати свою професійну кар’єру в суді,  і цей показник дуже надихає. Тому ми розраховуємо на вас. Перед нами стоять непрості завдання, ми бачимо шляхи для їх реалізації, але з ваших уст ми б хотіли почути ваше бачення цілей та викликів судової системи, а також нові ідеї та пропозиції».

Зустріч із Головою та суддями Верховного Суду відбувалася у форматі дискусії про актуальні питання судової системи. Під час цієї розмови, зокрема, судді звернули увагу на численні виклики, які зараз стоять перед новоствореним Верховним Судом. Серед них – виклики, пов’язані з різноманітними організаційними процесами, у тому числі з розбудовою Верховного Суду, створенням колегій та забезпеченням їхньої злагодженої роботи, а також проблеми внутрішньої комунікації, зміни змістовних підходів до прийняття рішень та впровадження нового зразка судових рішень.

Суддя Великої Палати Верховного Суду Наталія Антонюк, розповідаючи про підсумки та основні здобутки першого року роботи нового складу Верховного Суду, окреслила основні напрями діяльності Великої Палати та звернула увагу на питання, пов’язані з прийняттям рішень у зразкових справах та визначенням сутності виняткової правової проблеми. Звертаючись до академічної громади, Наталія Антонюк сказала: «Працюючи в суді, я відчула весь той потенціал, який отримала у львівській правничій школі. Особливу вдячність хочу висловити науковцям Львівського університету. Ваші наукові праці, висновки, напрацювання як членів науково-консультативної ради дають велику підтримку роботі Верховного Суду, адже при прийнятті рішень ми завжди до них звертаємося».

Колега Наталії Антонюк, суддя Великої Палати Верховного Суду Дмитро Гудима також підкреслив важливість досвіду наукової роботи для посади судді Верховного Суду: «Не було ще ні місяця, ні тижня, коли б я не згадував юридичний факультет та викладачів, які мене навчали. За час навчання та роботи в Університеті я усвідомив, що розуміти теорію без того, щоб випробувати її на практиці, мабуть, неможливо. Тому, хоча сфера моїх наукових зацікавлень – проблеми теорії та філософії права – не дуже тісно пов’язана з юридичною практикою, я намагаюся використовувати свої теоретичні знання під час прийняття рішень у суді». Дмитро Гудима звернув увагу присутніх на те, що одним із важливих завдань Верховного Суду зараз є напрацювання певного стандарту мови судових рішень. Свою ціль судді вбачають у тому, щоб спростити мову судових рішень та викладати текст так, щоб він був зрозумілий не лише фахівцям, а й зацікавленим сторонам, які не мають юридичної освіти і хочуть самостійно зрозуміти те, що постановив суд.

Серед інших питань, які обговорювалися під час зустрічі, були питання про непослідовність підходів щодо визначення сутності виняткової правової проблеми, недостатнє технічне забезпечення судів для дотримання вимоги обов’язкової відео- та аудіофіксації судових слухань з кримінальних справ, співвідношення принципів верховенства права та верховенства закону під час прийняття судових рішень тощо.

За матеріалами прес -служби Львівського університету