На юридичному факультеті відкрили меморіальну таблицю Гершу Лаутерпахту

16.12.2020 | 20:14

15 грудня 2020 року у навчальному корпусі юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка урочисто відкрили меморіальну таблицю Гершу Лаутерпахту – авторові проєкту Міжнародного білля прав людини і терміну «злочини проти людяності», фундаторові сучасного міжнародного права прав людини, студентові Львівського університету.

Уродженець Жовкви Герш Лаутерпахт був фахівцем із міжнародного права. Навчався на юридичному факультеті Львівського університету у 1915-1919 роках. Згодом був професором Кембриджського університету, членом Комісії міжнародного права ООН, суддею Міжнародного суду в Гаазі. Читав лекції в Гаагській академії міжнародного права.

Головною ідеєю багатолітньої праці Герша Лаутерпахта було перетворення норм міжнародного права в основу тодішніх відносин між країнами. Лаутерпахт був одним із авторів концепції прав людини як норми міжнародного права. Він був ініціатором внесення до Статуту ООН пункту про дотримання прав людини як однієї з цілей цієї організації. 1956 року отримав титул лицаря.

Під час відкриття меморіальної таблиці проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Університету Володимир Качмар зазначив, що студенти, випускники та науковці – головна гордість Львівського університету, а тому належне вшанування пам’яті представників університетської спільноти, які безпосередньо вплинули на розвиток людства, є одним із важливих пріоритетів роботи ЛНУ ім. Івана Франка.

«Упродовж майже 360-ти років наш Університет залишається європейським за духом осередком, який відіграє визначну роль в історії не лише Львова та Галичини, а й України та всього світу. Герш Лаутерпахт належить до тих особистостей в нашій історії, інтелектуальне надбання яких стало частиною світової історичної спадщини», – наголосив Володимир Качмар і додав, що для адміністрації Університету надзвичайно важливо відновлювати історичну правду і розвивати інтелектуальні надбання представників Львівського університету.

Декан юридичного факультету Володимир Бурдін наголосив на важливості події для студентів та викладачів факультету. За словами Володимира Миколайовича, Герш Лаутерпахт був по-справжньому геніальною особистістю у світовій історії. «Людину, пам’ять якої ми сьогодні вшановуємо, без перебільшення можна вважати геніальним правником, який змінив хід історії, сформував певні цивілізаційні цінності та праворозуміння на багато років вперед і який, безумовно, випереджав свій час. Ми пишаємося тим, що перші кроки у юриспруденції Герш Лаутерпахт робив саме у Львівському університеті!», – зазначив Володимир Бурдін.

Один із головних натхненників встановлення меморіальної дошки, професор кафедри теорії та філософії права Петро Рабінович відзначив, що надзвичайно важко у сучасній історії відшукати юриста, праці якого б навіть через 75 років впливали на розвиток правовідносин та поступ людської цивілізації. На підтвердження своїх слів Петро Мойсейович навів три видатні досягнення Герша Лаутерпахта.

Так, за словами, науковця Загальна декларація прав людини як мінімум на 50 відсотків побудована на запозиченнях з праці Лаутерпахта, опублікованої у 1945 році. «Цю книгу роздали кожному члену робочої групи на чолі з Елеонорою Рузвельт для підготовки Міжнародного біллю з прав людини. В результаті цей документ назвали Загальною декларацією з прав людини, яка проектувалася як центральна частина Міжнародного біллю», – зазначив Петро Рабінович, додавши, що саме у Львові був зроблений висновок, що доктринальним джерелом Загальної декларації прав людини були напрацювання Герша Лаутерпахта.

Другою заслугою Герша Лаутерпахта, за словами Петра Рабіновича, є те, що видатний юрист вперше в історії людства розписав міжнародний контрольний орган за дотриманням державами норм прав людини. Також серед найвидатніших заслуг Герша Лаутерпахта дослідники називають визначення складів злочинів проти людяності.

«Надзвичайно символічно, що ми відкриваємо меморіальну таблицю саме сьогодні, коли триває 75-а сесія Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку. Саме сьогодні на порядку денному генеральної асамблеї є проєкт Всесвітньої конвенції ООН про запобігання злочинам проти людяності і відповідальність за їхнє вчинення. Однією із центральних ідей цієї конвенції є те, що винних у злочинах проти людяності повинні притягувати до відповідальності не тільки міжнародні органи, а кожна цивілізована держава у своєму кримінальному кодексі має передбачити відповідальність за такі дії. П’ять видів злочинів, які визначив Лаутерпахт, присутні у проєкті конвенції», – відзначив Петро Рабінович і наголосив, що навіть через 75 років ідеї Лаутерпахта працюють «на благо всього людства».

Скульптором меморіальної дошки є Заслужений художник України, Заслужений художник Польщі, доцент Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв Василь Дудка. Ділячись враженнями від роботи над скульптурою, Василь Дудка відзначив, що намагався відобразити характерні внутрішні риси Герша Лаутерпахта – яскраву харизму, інтелігентність, інтелект, доброзичливість і, водночас, твердість духу та велику любов до людей.  За словами скульптора, робота над меморіальною таблицею була особливою, адже значення постаті Герша Лаутерпахта у світовій історії важко переоцінити.

На важливості відкриття меморіальної таблиці наголосили й інші учасники зустрічі – завідувач кафедри теорії та філософії права Віталій Косович та заступники декана факультету міжнародних відносин Михайло Микієвич й Ігор Земан.

До встановлення меморіальної таблиці, окрім безпосередніх учасників церемонії відкриття, також ідейно, організаційно та інтелектуально долучилися Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник, всесвітньо відомий британський вчений й адвокат, а також член редколегії «Вісника Львівського університету. Серія юридична» Філіп Сендс, доцент кафедри теорії та філософії права, суддя Верховного Суду України Дмитро Гудима та інші відомі науковці і практики.

 

За матеріалами пресцентру