Музей визвольної боротьби України

03.05.2018 | 08:18

23 квітня 2018 р. професор Бойко І. Й. разом з студентами другого потоку першого курсу юридичного факультету ЛНУ імені Івана Франка відвідали Музей визвольної боротьби України ― відділ КЗ ЛОР «Львівський історичний музей». Музей розташований у будинку колишнього Стрілецького товариства по вулиці Лисенка 23-а, в південній частині мальовничого Регіонального ландшафтного парку «Знесіння». Саме в приміщенні Стрілецького товариства, відомого також як «Куркове братство», у 1868 р. відбулись установчі збори товариства «Просвіта», а 10 березня 1869 р. організовано перший у Львові Шевченківський концерт.Експозиція Музею у хронологічній послідовності розкриває основні етапи боротьби за Самостійну Соборну Українську  Державу, і охоплює період від кінця ХІХ – до початку 90-х рр. ХХ ст.

Студенти юридичного факультету ознайомилися з етапами боротьби за суверенність українських земель, починаючи від спортивно-гімнастичних молодіжних організацій «Сокіл» та «Січ», основна мета яких була у вихованні фізично здорової та національно свідомої української молоді Галичини та Буковини. На карті поширення сокільських філій-гнізд в Західній Україні, складеній у 1913 році, наглядно представлено масштабність цього руху серед українського суспільства. Унікальні музейні пам’ятки висвітлюють формування та бойовий шлях Леґіону Українських Січових Стрільців – першої української військової формації у ХХ ст.  Світлини, документи, фрагменти зброї піднятої в районі боїв УСС на горі Маківка, яскраво розкривають історію УСС.

Значне місце в експозиції відведено музейним пам’яткам, що пов’язані з подіями в Україні 1917 – 1921 років – створення Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, самовідданою боротьбою з загарбниками (зразки тогочасної зброї, реконструкція військового однострою Армії УНР, оригінальний кітель вояка Української Галицької Армії, документи Центральної Ради та грошові знаки УНР)/

Особливий інтерес викликали музейні експонати про утворення та боротьбу за відновлення Незалежної Української Держави підпільно-революційних організацій – Української Військової Організації та Організації Українських Націоналістів; постання на Закарпатті Карпатської України – незалежної української держави; бої Карпатської Січі (армії Карпатської України) з угорськими військами, представлено особисті речі президента Карпатської України Августина Волошина; окремо висвітлюється діяльність військових підрозділів ОУН – Військових Відділів Націоналістів (ВВН) та куренів «Нахтігаль» і «Роланд»; пропагандивних Похідних груп ОУН а також комплекс документів, який висвітлює події проголошення Акту відновлення Української Державності 30 червня 1941 р.

Зацікавлення студентів викликала також значна частина експозиції, присвячена діяльності на теренах Західної України бойових підрозділів Української Повстанської Армії. Стилізація інтер’єрів Музею під лісові хащі гармонійно доповнює унікальні пам’ятки. Відображено основні етапи формування та організаційну структуру УПА, діяльність Військової Округи «Буг», старшинські та підстаршинські вишколи, медичну службу УПА. Окремо експонується комплекс підпільних теренових видань, пропагандивна та вишкільна література, ілюстровані листівки, звернення, заклики. Представлено бофони – документи на грошові внески до фонду ОУН, УПА; повстанський одяг та речі повсякденного вжитку; матеріали Великого Збору УГВР, відзнаки та знімки членів Української Головної Визвольної Ради.

Неабиякий інтерес у студентів юридичного факультету викликав розділ, присвячений історії Української Дивізії «Галичина», який відображає процес формування дивізії, участь у битві під Бродами, утворення 1УД УНА, перебування дивізійників у таборі військовополонених у Ріміні (Італія), особисті речі дивізійників, пропамятні комбатантські відзнаки, таборові видання. Низка матеріалів висвітлює діяльність Братства колишніх вояків 1УД УНА за кордоном; окремі матеріали ― діяльність Державного Центру УНР в екзилі.

Значне місце в експозиції відведено матеріалам, які розповідають про більшовицькі репресії на Західній Україні, масові вивезення галичан до Сибіру, їх життя та діяльність в таборах, нелегку долю вивезених греко-католицьких священників, української інтелігенції. Представлені документи ― свідчення безпринципної жорстокості репресивної влади, матеріали про спротив в таборах, гасла Норильського повстання 1953 р. Експонуються табірні особисті речі Ольги Дучімінської, Наталі Попович, Мирослави Гребенюк, Володимира Гриника, табірні вишивки, малюнки. Унікальні пам’ятки розкривають велич духу та нескореність борців за свободу та незалежність українського народу.

Важливим етапом визвольної боротьби є рух шестидесятників. Низка матеріалів висвітлює діяльність шестидесятників, Українського Національного Фронту та Української Гельсінської Групи. Демократичні мітинги кінця 80-х років у Львові та Києві, Акт проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 р.

Пам’ятки експозиції Відділу сприяють насамперед молоді, а також широкому загалу краще зрозуміти складні і трагічні сторінки української історії, ту жертовність кращих синів та дочок нашої нації, які, незважаючи на всі перешкоди, боролись, гинули, але не встали на коліна перед ворогом і здобули  Українську Державу.